Spring Fling Entertainment

Spring Fling Entertainment 2017

Jerrod NiemannThere are surprises on every corner at Spring Fling—whether it's a stage filled with non-stop music and entertainment or a stilt-walker juggling bowling pins. There are four festival stages offering everything from acts just for the little ones in the Family Fun Zone to national entertainers on the WSSL Stage.

For 2017, two fantastic country artists, Russell Dickerson and Jerrod Niemann  will be headlining this year's Spring Fling, with Russell Dickerson taking the stage Friday, April 28 at 8:30 p.m. and Jerrod Niemann closing the day for us on Saturday, April 29 at 8:30 p.m. Check out a sample of what these two great acts will bring to our Spring Fling crowd in the videos below.

Russell Dickerson, "Yours"

Performing live on the WSSL Stage on Friday, April 28 at 8:30 p.m.

More from Russell Dickerson

Jerrod Niemann, "Lover Lover"

Performing live on the WSSL Stage on April 29 at 8:30 p.m.

More from Jerrod Niemann

flickr Photostream Spring Fling 2016 photos

/cityofspartanburg

Spring Fling 2017 Entertainment Schedule

Friday, April 28

WSSL Stage Schedule

5:30 p.m. – Sarah Tucker & Ashley Heath (Americana Folk)
7:00 p.m. – Cody Webb (Country) Use Photo
8:30 p.m. – Russell Dickerson (Country)

WSPA 7 News Stage Schedule 

Sparkle City Singers Showcase
5:00 p.m. – Aiden & Skylin Darnell (Pop/Rock)
5:25 p.m. – Melody Morais (Christian/Pop)
5:40 p.m. – Journey & Bella Earls (Pop/Broadway)
5:50 p.m. – Caroline Dardeau (Pop/Country)
6:00 p.m. – Mary Kate Kennedy (Pop/Country)
6:20 p.m. – Kennedy Swineford (Pop/Broadway)
6:30 p.m. – Sophia & Zoe Baugh (Pop)
7:00 p.m. – Maggie Thompson Music (Country)
7:45 p.m. – Gracie & Sara Bryant (Pop/Country)
8:30 p.m. – Bethany Ghent (Pop/Country)

Saturday, April 29

WSSL Stage Schedule

11:30 a.m. – Run Fox Run (Rock & Roll)
1:00 p.m. – Hillary Keane Project (Blues/Rock)
2:30 p.m. – JJ Dae (Rap, Blues, R&B, Country)
4:00 p.m. – Andalyn Band (Blues, Rock, Country)
5:30 p.m. – Big Radio (Rock)
7:00 p.m. – James Radford (Country Rock)
8:30 p.m. – Jerrod Niemann

WSPA 7 News Stage Schedule

10:45 a.m. – Pine Street Pantherettes
11:00 a.m. – Arina Sat (Singer)
11:15 a.m. – Caroline Chandler, Miss Blue Ridge Foothills Teen 2017
11:30 a.m. – Bella Belly Dance Studio
12:00 p.m. – Kynnedi (Hip-Hop/Rap)
12:30 p.m. – Slick Frenzy (Christian Hip-Hop)
2:00 p.m. – Arcane (Rock)
3:30 p.m. – His and Hers (Variety)
5:00 p.m. – Rock and Roll Reunion (Rock/ Soul/ R&B)
6:30 p.m. – Little Lesley & the Bloodshots (Rockabilly)
8:00 p.m. – No Sweat Band (Variety)

Main Street Stage Schedule

11:00 a.m. – Backstage Dance Connection (Dance)
12:00 p.m. – Miss Marion's Dance Team (Dance)
12:30 p.m. – Palmetto En Pointe Performing Arts Dancers (Dance)
1:00 p.m. – Queen Beee Dance Studio (Dance)
1:30 p.m. – Arts Academy of the Carolinas (Dance)
3:00 p.m. – Carolina Wray (American Rock and Roll)
4:30 p.m. – Tayler Buono (Electropop) presented by B93.7 (use their logo here)
5:30 p.m. – Chaquis Maliq (Soul/R&B)
7:00 p.m. – Okra (Soul)
8:30 p.m. – Carolina Soul Band (Soul/R&B)

Family Fun Zone Stage Schedule

11:00 a.m. – Nick's Kid Show
12:00 p.m. – Kid's Zumba with Lori
12:30 p.m. – Southeastern Snake Encounter
1:00 p.m. – Dr. Funny Bones
1:30 p.m. – Belle's Story Time
2:00 p.m. – Kid's Zumba with Lori
2:30 p.m. – Cinderella's Story Time
3:00 p.m. – Mr. Rocky
3:30 p.m. – Princess Jasmine's Story Time
4:00 p.m. – Dr. Funny Bones
4:30 p.m. – Nick's Kid Show
5:00 p.m. – Mr. Rocky
5:30 p.m. – Southeastern Snake Encounter
6:00 p.m. – Dr. Funny Bones

Sunday, April 30

WSSL Stage Schedule

1:00 p.m. – United Sound Entertainment (Soul, R&B, Beach)
2:30 p.m. – Angela Easterling & the Beguilers (Country)
4:00 p.m. – Leeda Lyric (Pop / Funk / Soul)
5:30 p.m. – The Social Contracts (Blues, Rock, Country)

WSPA 7 News Stage Schedule

12:30 p.m. – Saving Darkness (Christian Rock)
2:00 p.m. – Antrina Miller (Christian)
3:00 p.m. – Stephen Leap & Randy Edwards (Rap)
4:00 p.m. – Reggie Rocc & 2.0 (Gospel Hip Hop)
5:30 p.m. – Jack Roper & the Weatherman Band (Beach/Soul)

Main Street Stage Schedule

1:00 p.m. – John Emil (Blues)
2:30 p.m. – Mark Webb (Country)
4:00 p.m. – Exalt Worship (Christian)
5:00 p.m. – Buck Shoals (Blues/Rock/Other)

Family Fun Zone Stage Schedule

12:30 p.m. – Nick's Kid Show
1:30 p.m. – Belle's Story Time
2:00 p.m. – Southeastern Snake Encounter
2:30 p.m. – Tiana's Story Time
3:00 p.m. – Mr. Rocky
3:30 p.m. – Elsa & Anna's Story time
4:00 p.m. – Dr. Funny Bones
4:30 p.m. – Nick's Kid Show
5:00 p.m. – Mr. Rocky
5:30 PM Southeastern Snake Encounter
6:00 PM Dr. Funny Bones